Princip reverzní osmózy
Reverzní osmóza se využívá především při přípravě pitné vody, například z vody mořské. Proces reverzní osmózy se jako způsob průmyslové úpravy vod používá asi od začátku 60. let 20. století. Původně byly systémy úpravy vody používající princip reverzní osmózy vyvinuty na objednávku armády za účelem demineralizace mořské vody. Tato metoda se ukázala jako efektivnější a hospodárnější než jakékoliv jiné metody úpravy vody. I někteří renomovaní výrobci alkoholických nápojů, kteří si přejí dosáhnout dokonalé kvality svých nápojů, používají vodu upravenou právě metodou reverzní osmózy. Reverzní osmóza je založena na využívání jevu zvaného osmóza, který je známý z přírody. Jestliže jsou v přírodních podmínkách (to znamená bez dodatečného tlaku) dva roztoky s rozdílnou koncentrací látek v nich rozpuštěných (například voda s vyšším a nižším obsahem soli) odděleny polopropustnou membránou, pak molekuly čisté vody začnou přes tuto membránu přecházet z roztoku méně koncentrovaného do roztoku koncentrovanějšího, dokud se koncentrace roztoků na obou stranách membrány nevyrovná. Na membránu přitom působí tlak přecházejících molekul, takzvaný osmotický tlak. Když však na koncentrovaný roztok působíme tlakem vyšším, než je osmotický tlak, pak voda proudí opačným směrem a z koncentrovaného roztoku prochází čistá voda na druhou stranu membrány, zatímco rozpuštěné látky s molekulovou hmotností vyšší než 200 jsou odváděny do odpadu. Osmóza je základem metabolismu všech živých organismů. Díky ní se do každé živé buňky dostávají živiny a naopak odpadní látky jsou odváděny z buňky pryč. Zdokonalování technologie umožnilo použití systému reverzní osmózy i v domácích podmínkách. Voda získávaná pomocí reverzní osmózy má unikátní míru čistoty. Reverzní osmóza je tak v současnosti nejdokonalejší prakticky využívanou technologií úpravy vod.
Reverzní osmóza a destilovaná voda
Destilovaná voda se používá především v chemickém průmyslu, při výrobě léčiv, v laboratořích, při chemickém zpracování fotografií, ale i například do chladičů automobilů, k doplňování elektrolytu akumulátorů nebo do napařovacích žehliček. Všude tam, kde je třeba chemicky neutrální voda bez příměsí a rozpuštěných látek. V poslední době se destilovaná voda získaná přes reverzní osmózu používá také v akváriích. Na rozdíl od minerální vody nezbude po odpaření destilované vody žádný nerostný materiál.
Reverzní osmóza v akvaristice
Reverzní osmóza je též využívána v akvaristice k úpravě vody pro některé druhy ryb. Reverzní osmóza pro akvaristiku zajišťuje perfektní kvalitu vody v nádrži s rybičkami. Díky pokročilé technologii dokáže reverzní osmóza přetvořit vodovodní vodu na vodu, která je vhodná pro akvaristiku a zbavená všech zbytečných látek.
Reverzní osmóza a pitná voda
Voda zbavená všech látek pomocí osmózy není zdraví škodlivá, zůstává však u ní otázka individuální snášenlivosti a „problém” snížení příjmu vápníku a hořčíku o zhruba 2–4 % doporučené denní dávky. Bez další úpravy je ideální k použití pouze do žehliček, praček a myček na nádobí, neboť je prostá minerálů tvořících vodní kámen. Není určena na běžnou konzumaci.
Reverzní osmóza cena
Reverzní osmóza Winterhalter RoMatik XS je dostupná v pěti různých kapacitních variacích. Zařízení jsou schopna odstranit přibližně 98 % minerálů, a to pomocí filtrační membrány. Tyto přístroje jsou extrémně ekonomické i při vysokém odběru vody, a to především jsou-li připojené na víc mycích strojů najednou.
Zde můžete vidět cenu výrobku.
Filtrace vody – reverzní osmóza RO 600 GPD 6 – stupňový systém reverzní osmózy se 2 membránami 300 GPD je systém určený pro domácnosti a komerční technické využití na výrobu demineralizované vody.
Zde můžete vidět cenu výrobku.
Reverzní osmóza filtr Aquaphor OSMO-50 K dusičnany – čistič vody „Aquaphor-OSMO-K” je vyroben v AQUAPHORu (Rusko, St. Petersburg). Čistič vody je určen pro hluboké odstraňování soli z vody a také pro její čištění od mechanických a koloidních částic, organických přísad, radionuklidů, bakterií a virů. Čistič vody odstraňuje příchuť, zápach a barvu vody v municipálních a lokálních vodovodních sítích (artézských studnách, studnách a tak dále). Materiály jsou bezpečné, netoxické, nerozpouštějí do vody látky škodlivé pro člověka a okolní prostředí.
Způsob fungování čističe vody:
- Blok předběžné přípravy vody se skládá z trupu K1-P s modulem předběžného čištění 5 mkm (instaluje se jako první ve směru toku) a modulu K1-02 (instaluje se jako druhý ve směru toku vody). Blok předběžné přípravy vody zbavuje vodu mechanických suspenzí, aktivního chloru, ropných produktů, fenolu, pesticidů, chloroformu a těžkých kovů.
- Blok reverzní osmózy se skládá z reverzně osmotické membrány v trupu a kontrolně-ovládacího zařízení. Zbavuje vodu organických a neorganických látek, solí, bakterií, vírů, cyst.
- Zásobovací nádrž pro čistou vodu. Výkonnost reverzně osmotického systému není velká – od 46 do 170 ml za minutu (záleží na typu membrány, teplotě vody a tlaku ve vodovodu). Po čištění voda proudí do zásobovací nádrže na vodu, abyste měli k dispozici vždy potřebné množství čisté vody.
- Blok kondicionování se skládá z výměnného filtračního modulu K1-07. Blok kondicionování zbavuje vodu vedlejších příchutí a zápachů a také ji dezinfikuje. Z vodovodního systému studená voda proudí do vchodu čističe vody a přechází blokem předběžné přípravy vody. Dále přes automatickou záklopku voda proudí k reverzně osmotické membráně. Trup, ve kterém je umístěna membrána, je vybaven dvěma východy: východ čisté vody a východ drenážní vody. Drenážní voda pak odtéká do kanalizace přes omezovač proudu. Čistá voda proudí do zásobovací nádrže. Zásobovací nádrž má vestavěnou membránu, vzduch se nachází po jedné straně membrány a čistá voda se nachází po druhé straně membrány. V průběhu naplnění nádrže vodou se vzduch stlačuje. Až se zásobovací nádrž naplní, automatická záklopka uzavře přítok vody k reverzně osmotické membráně. Pokud pustíte čistou vodu, pak voda poháněná stlačeným vzduchem začne proudit ze zásobovací nádrže přes blok kondicionování vody. Přitom se zaktivuje automatická záklopka a otevře přítok vody k reverzně osmotické membráně.
- Blok kolektorů se skládá z trupu, kde jsou upevněny čtyři kolektory pro připojení filtračních modulů, automatické záklopky a jsou zde také otvory pro připojení čističe vody.
Zde můžete vidět cenu výrobku.
Reverzní osmóza Osmo Classic Home. Membrána RO propouští pouze molekuly čisté vody a kyslíku. Špinavá voda, která nemůže projít přes membránu, se splachuje do odpadu. 3 předfiltry poskytují předfiltraci vody (odstraňují mechanické nečistoty, chlor a jeho sloučeniny) a chrání membránu RO před předčasným znečištěním. Výkon systému RO je 10–12 litrů/h čisté vody. Tento výkon bohatě postačí pro zásobování vodou 4- až 5členné rodiny. Mineralizační patrona zpětně obohacuje vodu minerály (například vápník a hořčík) a dodá vodě příjemnou chuť horského pramene. Hezký chromovaný kohoutek s keramickou vložkou se montuje na kuchyňskou linku vedle vaší stávající baterie. Stejně jako ostatní příměsi tak i tvrdost ve vodě odstraní systém na bázi reverzní osmózy, takže už nebudete mít žádný vodní kámen na konvici a jiných přístrojích.
Zde můžete vidět cenu výrobku.
Reverzní Osmóza picobello – 190 l/den + Konduktometr (měřič vodivosti) ADWA. Nejdůležitější součástí aparatury je moderní polyamid-polysulfonová membrána, která funguje jako mikroskopické síto, které zadrží všechny molekuly větší než molekula vody. Dále obsahuje karbonový a mechanický filtr a je vhodná na montáž pod každé umyvadlo. Jde rovněž o kompaktní a výkonnou jednotku pro úpravu vody vašeho akvária. Hnací silou je vodovodní tlak, který musí být větší než 3 bary, což je v drtivé většině našich domácností.
Zde můžete vidět cenu výrobku.
Reverzní osmóza – Osmosis PRO 100. Systém používá speciální namotané RO membrány se speciálním designem pro turbulentní tok roztoku (vody). Tyto membrány akumulují očištěnou vodu, která prošla skrz membránu, ve vnitřní trubce pro permeát.
Zde můžete vidět cenu výrobku.
Reverzní osmóza pro akvária ROAL3 75GPD. Sada obsahuje smontovaný systém skládající se z mechanického předfiltru, z filtru s aktivním uhlím a z osmotické membrány o kapacitě 75 GPD (až 280 l/den), připojovací konektor na 1/2" vodovodní potrubí s kulovým ventilem, 5m hadici.
Filtr RO se v akvaristice používá pro snížení pH (kyselosti) vody o 1–2 body (v závislosti na parametrech napájecí vody), dále ke změkčení vody – RO membrána účinně odstraňuje z vody vápenaté a hořečnaté sloučeniny, obvykle snižuje hodnotu celkové tvrdosti vody na nulu, snižuje vodivosti vody – tento parametr je důležitý hlavně pro akvária se slanou „mořskou“ vodou. Reverzní osmóza je vhodná k celkové demineralizaci.
Zde můžete vidět cenu výrobku.
Reverzní osmóza Osmosis 6 filtr obsahuje membránu reverzní osmózy, která odstraňuje dusičnany, dusitany, těžké kovy, sírany, chlor, amonné ionty, železo, mangan a tak dále.
Zde můžete vidět cenu výrobku.
Autor: © svevi
Foto: © Roger McLassen