Rozklad zeleniny v kompostu
Proces kompostování vařené zeleniny se mírně liší od kompostování jiných materiálů. Než je přidáte do kompostu, je třeba mít na paměti několik věcí:
- Vařená zelenina se rozkládá rychleji. Po uvaření se zelenina rozpadne a začne rychle hnít, což je nehygienické a může to vést k nepříjemnému zápachu. Malé množství hnijících potravin je pro kompost v pořádku, ale příliš velké množství může kompost ohrozit přilákáním škůdců.
- Vařená zelenina má obecně vysoký obsah dusíku a vody. Příliš mnoho obou by mohlo zabránit správnému zahřátí kompostu a může také způsobit nežádoucí zápach. Klíčem je vyrovnat kompost přidáním materiálů s vysokým obsahem uhlíku a nízkou vlhkostí, jako je papír, sláma a piliny.
- Kompost by měl být umístěn mimo vodní zdroje. Nikdy nepřidávejte vařenou zeleninu do kompostu, pokud je v oblasti, kde je problém s odtokem vody.
- Vynechejte zeleninu smíchanou s masem a živočišnými tuky. Typicky jde o zeleninu z vývaru. Abyste se vyhnuli komplikacím při kompostování zeleniny, měli byste její kompostování vynechat, pokud je kombinována s masem nebo mléčnými výrobky. Kromě toho by se zelenina, která je pokryta tuky, oleji, omáčkami nebo přebytečnou solí, neměla kompostovat vůbec.
Jak kompostovat vařenou zeleninu
Kompostování vařené zeleniny je docela snadné, pokud je zelenina čistá bez žádných přísad. Na kompostování by měla být použita velká uzavřená nádoba, která pomůže odradit škůdce.
Vařenou zeleninu můžete kompostovat v několika jednoduchých krocích:
- Uvařenou zeleninu důkladně sceďte. To pomůže snížit obsah vlhkosti, což je lepší pro proces kompostování.
- Zeleninu nakrájejte na malé kousky. Zelenina se tak v kompostu rychleji rozpadne. Můžete ji nakrájet před nebo po vaření, podle toho, co vám vyhovuje více.
- Smíchejte zeleninu s jinými kompostovými materiály. Více než den nebo dva po přidání uvařené zeleniny do kompostu ji smíchejte s ostatními kompostovými materiály. To pomůže urychlit proces kompostování.
Zelenina, kterou lze kompostovat
Kompostovat lze jakýkoli druh zeleniny, ať už vařený nebo syrový. Vaření zeleniny neovlivňuje její kompostovací potenciál. Kompostu uškodí pouze ingredience, které přidáváte do vařené zeleniny. Pro kompostování je nejlepší obyčejná, dušená zelenina.
Zde je seznam oblíbené zeleniny, kterou lze kompostovat:
- Brambory: Pečené, vařené, dušené, pečené nebo vařené brambory jsou skvělé pro kompostování.
- Cibule: Nakrájená, lisovaná nebo odšťavněná cibule se v kompostu snadněji rozkládá. Kvůli její úrovni kyselosti jsou pro kompost nejlepší pouze malá množství cibule.
- Listová zelenina: Zkuste do kompostu přidat vařený špenát, kapustu nebo rukolu.
- Tykve: Kompostovat můžete jakýkoli druh tykve, včetně letních a zimních odrůd.
- Brukvovitá zelenina: Květák, brokolice, růžičková kapusta, zelí a kedlubny jsou skvělé možnosti pro kompostování.
Pokud vařená zelenina neobsahuje přísady přitahující škůdce – jako je olej, cukr a sůl – neměli byste mít problém s kompostováním.
Zelenina, která by se neměla kompostovat
Naštěstí většinu vařené zeleniny lze kompostovat, když je v čisté formě. Zelenina by se neměla kompostovat, pokud:
- je smíchána s masem nebo mléčnými výrobky;
- byla smíchána s omáčkou;
- obsahuje oleje nebo tuky;
- obsahuje hodně přidané soli nebo cukru;
Vyhněte se kompostování velkého množství kyselé zeleniny najednou, jako je cibule nebo rajčata.
Pokud kupujete mraženou nebo balenou zeleninu, nezapomeňte před kompostováním znovu zkontrolovat štítky složek. Některé z nich mohou mít přidané přísady, jako jsou oleje a omáčky, které by se neměly dávat do kompostu.
Základem je, že veškerá vařená zelenina může být kompostována, pokud do ní nejsou přidány přísady, které přitahují škůdce nebo brání jejich správnému rozpadu.
Kompostování vařené nebo syrové zeleniny
Vařená zelenina může být v některých případech pro kompostování lepší. Proces vaření přiměje zeleninu, aby se začala rozpadat, takže hnije rychleji než syrová zelenina. Kromě toho jsou v kompostu k vařené zelenině přitahovány bakterie, které vydávají teplo, což urychluje proces kompostování.
Zatímco vařená zelenina má tendenci kompostovat se rychleji než nevařená, existuje několik věcí, které byste měli udělat, abyste zajistili, že bude kompostována lépe:
- Před vhozením zeleniny do kompostovací nádoby z ní sceďte všechnu přebytečnou vlhkost.
- Ujistěte se, že v kompostu jsou i jiné druhy materiálů, jako je sláma a papír, aby se vyrovnal poměr dusíku a uhlíku.
- Vyhněte se kompostování příliš velkého množství vařené zeleniny najednou.
Způsoby, jak využít zbytky zeleniny
I když je vaše vařená zelenina lepší na kompostu než na skládce, je dobré se nejprve pokusit ji použít ke snížení plýtvání potravinami. Níže jsou uvedeny některé věci, které můžete udělat s jakoukoli vařenou zeleninou, než ji hodíte do kompostu.
- Použijte zbytky uvařené zeleniny v jiném jídle. Zbylou zeleninu můžete přidat do téměř jakéhokoli jídla, jako je polévka nebo salát.
- Zmrazte zeleninu na později. Většinu vařené zeleniny lze umístit do mrazáku a uchovávat několik měsíců. Je snadné ji kdykoli vyndat, zamíchat do omáček, polévek nebo ohřát jako přílohu.
- Vařte méně jídla. Pokud zjišťujete, že vám častěji zbývá uvařená zelenina, možná bude vhodné změnit množství, které vaříte. To pomůže předejít zbytkům.