Co je to koriandr
Koriandr setý (Coriandrum sativum) je jednoletá (někdy i dvouletá) rostlina z čeledi miříkovitých (Apiaceae), jejími příbuznými jsou tedy celer, anýz, kopr a kmín. Planě roste ve Středomoří, odedávna se pěstuje v Indii a Egyptě. Rostlina dorůstá do výšky od 0,5 do 1 metru. Lodyha je rovná, jemně rýhovaná a na vrcholu se větví. Na rostlině lze rozpoznat dva tvarově odlišné typy listů. Přízemní listy jsou lichozpeřené, jednotlivé lístky jsou oválné a často trojdílné. Horní listy jsou přisedlé a dvakrát až třikrát zpeřené tak, že tvoří čárkovité úkrojky podobné kopru. Jako koření se využívají zejména rostliny obrostlé pouze spodními listy, jejichž barva je svěže světle zelená. Květy koriandru tvoří drobné bílé nebo narůžovělé okolíky. Plodem této bylinky je kulatá dvojnažka hnědožluté barvy.
Koriandr použití
Koriandr se využívá nejen v léčitelství, ale i v gastronomii jako koření, v podstatě představuje jednu z mála kulturních plodin, které lze v kuchyni zužitkovat úplně celé. Kromě semen koriandru se totiž používají i koriandrové listy a kořen. Rostlina sice jako celek páchne, ale listy koriandru mají chuť anýzu, kořen je pak intenzivnější a semínka koriandru mají nasládlou až ostře kořenitou palčivou chuť připomínající pomerančovou kůru a skořici. Pokrmům dodají příjemnou vůni a lehce nasládlou chuť, proto koriandr velmi často tvoří součást směsí kari koření.
Koriandr je velmi oblíbený v indické kuchyni, a to jak v mletém stavu, tak i celý nebo drcený. Často bývá i součástí arabské kuchyně. Nejčastěji ho najdete v marockých specialitách z jehněčího nebo kuřecího masa. V Evropě se pak koriandr nejčastěji používá při pečení chleba nebo pečiva, často v kombinaci s kmínem. Aroma koriandru se využívá i při výrobě klobás nebo při pečení masa a ryb. V české kuchyni je například oblíbená kombinace koriandru a hub, najdeme jej tedy i v receptech na houbovou omáčku, polévku. Používá se i k nakládání hub a jiné zeleniny (červená řepa a okurky), přidává se do chleba, který tak činí stravitelnější, je klasickou přísadou do perníku, uzenářských výrobků, při přípravě jehněčího, vepřového a hovězího masa či ryb. Využití nachází rovněž ve výrobě alkoholických nápojů včetně vín.
V léčitelství se využívají listy a plody koriandru. Tato bylina obsahuje silice, třísloviny, linalon, mastné oleje, kumariny (proto ho nesmí užívat lidé s poruchami srážlivosti krve), vitamin C, geraniol, geranylacetát, gamma-terpinen. Linalon, obsažený v koriandru, omezuje růst bakterií a hub, tedy původců mnohých onemocnění u člověka. Hlavní využití koriandru spočívá v jeho vlivu na trávicí trubici, látky v něm obsažené ulevují při nadýmání a pocitu plného žaludku, mírní žaludeční nevolnost a křeče, povzbuzují chuť k jídlu. Při nemocech dýchacích cest podporuje vykašlávání. Má také příznivé účinky na nervovou soustavu.
Na vnitřní použití je tedy čaj z koriandru, často spolu s kmínem, který by vám měl pomoci při bolestech břicha a pocitu plnosti či nadýmání. Zevně se koriandr používá ve formě obkladů k ošetřování vředů nebo jako mazání při onemocněních kloubů. V takzvaném karmelitském lihu pak při revmatismu a bolestech v kloubech. Inhalace výparů z vařícího se drceného koriandru užíváme při chronické rýmě, spojené s chronickým katarem horních cest dýchacích. Dle potřeby se inhaluje jednou až dvakrát denně po 5 až 10 minutách.
Jak využít lístky koriandru
V našich krajích se čerstvá bylinka téměř nepoužívá, má totiž specifické aroma a chuť, na které je potřeba si zvyknout. Zelené koriandrové listy jsou bohaté na vitaminy A, B1, B2, C a železo. Jejich pravidelnou konzumací můžete předejít zdravotním problémům způsobeným právě nedostatkem zmiňovaných látek.
Listy koriandru našly své uplatnění převážně v asijské a mexické kuchyni. V Evropě se místo koriandru používá raději petržel, která má podobné chuťové vlastnosti. Ale v Thajsku nebo ve východní Indii jsou listy koriandru velmi populární a nechybí v žádné polévce nebo vývaru. Často se objevují i v různých zelených kari pastách nebo čatní. Velké oblibě se zelený koriandr těší také v mexické kuchyni, kde se používá do polévek, sals nebo salátů. Charakteristický je v guacamole, což je studená omáčka připravovaná z avokáda, rajčat, cibule, citronové šťávy, chilli, česneku a zeleného koriandru.
Čerstvé listy koriandru mají oproti jiným druhům bylinek velmi krátkou trvanlivost. Není dobré je dlouho skladovat, protože velmi rychle vadnou a žloutnou. Zajímavostí je, že čerstvá šťáva z listů koriandru představuje výborné oční kapky, které pomáhají, když jsou oči začervenalé nebo pálí.
Jak pěstovat koriandr
Koriandr bez potíží můžete pěstovat na slunném a vzdušném místě na zahrádce nebo jako hrnkovou rostlinu na okenním parapetu. Nemá žádné zvláštní požadavky, jen nesnáší mráz. Zalévejte a přihnojujte pravidelně, ale nepřelévejte, aby vám neuhnily kořeny. Semena vysévejte hustě. Pokud chcete pěstovat koriandr v květináči, přeneste jej na slunné místo. Klíčí velmi rychle. Za několik týdnů již můžete sklízet spodní listy a dále dle potřeby, semena až po dozrání, po jejich zhnědnutí. Chcete-li zvýšit jejich kvalitu před použitím v kuchyni, nechte je několik týdnů a měsíců dosušit. Sušením se ztrácí nepříjemné aroma, které někteří přirovnávají ke štěnicím. Listy vám vydrží jako čerstvé, když je budete uchovávat v mrazničce. Jestliže chcete pěstovat koriandr pro jeho kořen, měli byste jej pěstovat na záhoně, neboť potřebuje hlubší půdu.
V případě, že pěstujete koriandr na záhonu, mohou jej napadnout mšice. Na koření však nemůžete použít chemii, tak se je aspoň pokuste spláchnout vodou. Svilušky pro změnu napadají bylinky pěstované doma. Když postavíte koriandr na čerstvý vzduch, svilušky bylinku samy opustí.
Semena koriandru
Světle hnědá semínka koriandru jsou u nás známá především jako součást koření používaného k přípravě nálevu pro nakládání zeleniny a hub a také jako nepostradatelná složka indického kari. Semena jsou silně aromatická a na rozdíl od listů nasládlá. Podrcená nebo celá se přidávají do slaných omáček, sladkých jídel a dezertů, například do perníku a sušenek, a do domácího chleba. Odedávna se používají jako koření do mas a salátů, stejné použití mají i mladé listy. Semena samostatně nebo v čajových směsích působí na povzbuzení chuti do jídla, stimulují trávení a účinkují proti nadýmání.
Semena koriandru jsou aromatická, stimulující, mají karminativní účinky, příznivě ovlivňují žaludeční procesy, ochlazují, tonizují, působí jako antibiotikum, diuretikum a afrodiziakum. Jejich žvýkání vám pomůže odstranit nepříjemný zápach z úst. Semena koriandru našla své využití nejen v přírodním léčitelství, ale i v tradiční medicíně. Olej ze semen má totiž silné antibakteriální účinky a používá se například na léčbu vředů nebo revmatismu.
Chuť koriandru
Dobře vyzrálé plody jsou příjemně aromatické, mají nasládlou až ostře kořenitou palčivou chuť připomínající pomerančovou kůru a skořici. Pokrmům tak dodají příjemnou vůni a lehce nasládlou chuť – z toho důvodu je koriandr často součástí směsí kari koření.
Na chuť čerstvých listů si musíte zvyknout. Ochutnejte je a sami zjistíte, jestli vám budou chutnat, nebo se vám budou protivit...
Koriandr recepty
Abyste se mohli přesvědčit o skutečné chuti koriandru, tak zde uvádíme několik osvědčených receptů, kde můžete vychutnat jeho aromatické účinky.
Arabská čočka
Suroviny:
- 300 g čočky (vhodnější je červená neloupaná)
- 120 g listového špenátu
- 120 g zeleninových paprik
- 60 g cibule
- 200 g bílého jogurtu
- 50 ml oleje
- mořská sůl
- mletá kurkuma
- mletý koriandr
- mletý římský kmín
Postup:
Čočku asi na hodinu namočte a pak uvařte, ale dejte pozor, abyste ji nerozvařili (v případě červené neloupané čočky je doba máčení a vaření kratší). Na rozpáleném oleji osmahněte cibulku. Až zesklovatí, přidejte papriku nakrájenou na drobné kostičky a opět chvilku opékejte. Až papriky změknou a pustí šťávu, přidejte k nim předem spařený a na drobné kousky nakrájený špenát, vše osolte a podlijte trochou vývaru z čočky. Poté do čočky vmíchejte koření (kurkumu, koriandr a římský kmín – od každého vždy asi necelou polovinu lžičky) rozmíchané v trošce zahřátého oleje. Do čočky přidejte i zeleninový základ a vše společně krátce poduste. Nakonec vmíchejte do pokrmu bílý jogurt. Arabská čočka se tradičně podává s rýží nebo rýžovými plackami.
Bramborový salát s koriandrem
Suroviny:
- brambory
- zelenina dle chuti
- cibule
- kyselé okurky
- majonéza nebo tatarka
- hořčice
- mletý koriandr
- dle potřeby vejce na tvrdo a měkký salám
Postup:
Brambory uvařte ve slupce, po vychladnutí je nakrájejte na malé kousky (plátky nebo kostičky). Přidejte k nim lžičku hořčice, nebo trošku nastrouhaného čerstvého křenu (dobrá je i hořčice s křenem), dále na drobno nakrájenou cibuli (syrovou nebo spařenou) a sůl. Místo tradičního pepře použijte právě trošku mletého koriandru, poté ještě přidejte majonézu nebo tatarku (může být i zakysaná smetana), na kousky nakrájené kyselé okurky, trošku nálevu z okurek (dáváte-li čerstvě vařenou zelenina – mrkev, petržel, celer, hrášek), nebo celou jednu konzervu zeleniny do salátu. Nakonec můžete přidat nastrouhaný syrový celer, alespoň jednu vrchovatou lžíci, který salát zjemní a zajímavě dochutí. Můžete také přidat na tvrdo uvařené vejce a nakrájený salám. Dobře zamíchejte, ale opatrně, abyste ze salátu neudělali kaši. Před servírováním nechejte alespoň 1 hodinu odležet.
Brazilský bramborový salát
Suroviny:
- 400 g vařených brambor ve slupce
- 100 g majonézy
- sůl
- pepř
- svazek koriandru
- limetka
- olivový olej
Postup:
Brambory oloupejte, nakrájejte na kostičky (nebo plátky) a smíchejte je opatrně s majonézou. Dochuťte solí, pepřem, šťávou z limetky a nasekaným koriandrem, zakápněte olivovým olejem a nechte v chladu proležet.
Guacamole especial
Suroviny:
- 2 ks avokáda
- 150 g rajčat
- 250 g cibule
- 4 stroužky česneku
- 10 g limetky
- 80 ml zakysané smetany
- koriandr
- sůl
Postup:
Rozkrojte avokáda, zbavte je jader a lžící opatrně vyjměte dužinu, tu dejte do přichystané nádoby a přidejte k ní cibulku nakrájenou na drobno, zakysanou smetanu a sůl. Pomocí vidličky avokádo důkladně rozmačkejte a promíchejte s ostatními ingrediencemi. Pak přidejte prolisovaný česnek, zakápněte směs šťávou z limetky, přisypte rajčata nakrájená na kostičky, koriandr a lehce vše promíchejte. Podávejte například s opékanými brambory.
Hovězí s cizrnou
Suroviny:
- 400 g zadního hovězího
- 150 g červené cibule
- 4 stroužky česneku
- 1 lžíce rajčatového protlaku
- 2 lžičky mleté papriky
- 1 lžička koriandru
- 1 chilli paprička
- 200 g uvařené cizrny
- 200 g červené papriky
Postup:
Maso nakrájejte na kostky. V kastrole na oleji opečte cibulku a česnek dozlatova. Přidejte maso a ze všech stran ho opečte, aby se zatáhlo. Přidejte rajčatový protlak, maso poprašte mletou paprikou a koriandrem. Promíchejte a ihned zalijte trochou vody (aby paprika nezhořkla), osolte, opepřete a duste pod pokličkou. Mezitím si nakrájejte čerstvé papriky na proužky a najemno posekejte chilli papričky. Až je maso skoro měkké, přidejte papriku, chilli, cizrnu (lépe přes noc namočenou) a chvíli poduste. Nakonec dochuťte majoránkou. Můžete podávat s celozrnným pečivem.
Losos na koriandru
Suroviny:
- 4 plátky lososa
- 2 lžíce mletého koriandru
- 1 lžička citronové šťávy
- 2 lžičky nastrouhané citronové kůry
- 4 lžíce másla
- sůl
- pepř
- plátky citronu na ozdobu
Postup:
Omytého a usušeného lososa osolte a opepřete, posypte citronovou kůrou a koriandrem a opečte na másle z obou stran. Před podáváním pokapejte citronovou šťávou a ozdobte plátky citronu. Vhodnou přílohou budou například vařené brambory.
Smetanová houbová omáčka s koriandrem
Suroviny:
- 4 hrsti čerstvých hub nebo odpovídající množství namočených sušených hub
- 1 větší cibule
- 100 g másla
- 200 ml smetany
- 1 lžička mletého koriandru
- 1 lžička mletého kmínu
- 2 bobkové listy
- 3 kuličky nového koření
- 4 kuličky černého pepře
- 4 lžíce hladké mouky
- voda nebo vývar
- cukr, ocet, sůl
Postup:
Na polovině másla dorůžova osmahněte jemně nakrájenou cibulku. Přidejte na plátky nakrájené houby, jednu lžičku mletého koriandru, jednu lžičku mletého kmínu, dvě lžičky soli a ještě asi 5–7 minut restujte. Na druhé polovině másla osmažte 4 vrchovaté lžíce mouky, dokud nevznikne světlá jíška. Tu zalijte jeden a půl litrem vody nebo vývaru. Okořeňte 2 bobkovými listy, 3 kuličkami nového koření a 4 kuličkami černého pepře. Za občasného míchání vařte cca 20 minut. Poté přidejte připravenou směs s orestovanými houbami a vařte dalších 5 minut. Nakonec opatrně vmíchejte jednu smetanu. Dosolte a dochuťte cukrem a octem a znovu nechte přejít varem. Omáčka je dobrá s brambory nebo můžete podávat s vařeným hovězím masem a houskovým či kynutým knedlíkem.
Fazolový guláš
Suroviny:
- 2 plechovky černých fazolí
- 1 plechovka oloupaných nakrájených rajčat
- 1 velká cibule
- 1 utřený stroužek česneku
- 2 lžičky mletého indického kmínu
- 1 lžička chilli
- 1 lžička mletého koriandru
- sůl
- pepř
- 1 kelímek zakysané smetany
- svazeček čerstvého koriandru
- plátky pomeranče
Postup:
Na drobno nakrájenou cibuli a utřený česnek zpěňte na lžíci oleje. Přidejte kmín, chilli, koriandr a smažte do zlatova. Přidejte fazole, asi 1/4 nálevu z fazolí a rajčata. Dobře promíchejte, osolte, opepřete, přiveďte k varu a duste na mírném ohni asi 15 minut. Těsně před podáváním vmíchejte do guláše nasekaný čerstvý koriandr. Na talíři pak zdobte 2–3 lžícemi zakysané smetany a podávejte s plátky pomeranče a chlebem.
Falafel
Suroviny:
- 2 šálky cizrny uvařené doměkka
- 4 stroužky nakrájeného česneku
- 3 lžíce másla z burských oříšků
- 1 nakrájená jarní cibulka
- 1 cibule nasekaná na kousky
- 1 vejce
- 1/4 lžičky drceného koriandru
- 1/4 lžičky drceného římského kmínu
- 1/4 lžičky kajenského pepře
- 1 lžíce sójové omáčky
- 1 lžíce rostlinného oleje
Postup:
Přes noc namočenou cizrnu spařte, vodu slijte a cizrnu uvařte v neslané vodě doměkka. Poté v mixéru připravte z měkké cizrny pyré. Do pyré přidejte česnek, máslo, zelenou cibulku, cibuli, vajíčko, koriandr, římský kmín, kajenský pepř a sójovou omáčku a opět velmi dobře rozmixujte až na hladkou pastu. Pomocí lžíce tvarujte z pasty kuličky, které se v horkém oleji a na mírném ohni smaží dohněda ze všech stran.
Chlebová pizza
Suroviny:
- 100 g syrové šunky
- 2 žloutky
- 50 g plněných oliv
- 50 g černých oliv
- 4 stroužky česneku
- 100 ml olivového oleje
- chlebové těsto
- 1 lžíce kmínu
- lžíce koriandru
- sůl
Postup:
Chlebové těsto vyválejte na pomoučené desce a rozdělte do 4 forem na pizzu. Šunku nakrájejte na proužky a spolu s olivami vtlačte do těsta. Rovněž stroužky česneku nakrájejte na nudličky a vložte mezi šunku a olivy. Pizzu potřete olejem, vložte do trouby předehřáté na 200 °C a pečte cca 20 minut. 5 minut před dopečením potřete rozšlehanými žloutky a posypte kmínem, solí a koriandrem.
Mrkvová polévka s koriandrem
Suroviny:
- 400 g mrkve
- 2 ks brambor
- 1 200 ml zeleninového vývaru
- 2 a 1/2 lžičky mletého koriandru
- 1 ks nakrájené cibule
- 4 lžíce pomerančové šťávy
- 3 lžíce olivového oleje
- 2 špetky soli
- 100 ml husté smetany
Na ozdobu:
- 2 snítky čerstvého koriandru
Postup:
Na oleji orestujte nakrájenou cibuli. Přidejte brambory a mrkev, obojí nakrájené na kostičky, zalijte vývarem, přidejte mletý koriandr a vařte asi 20 minut. Poté polévku rozmixujte ponorným mixérem. Přidejte smetanu, pomerančovou šťávu a podle chuti dosolte. Ještě trochu prohřejte a servírujte se snítkou čerstvého koriandru.
Masové kuličky s koriandrem
Suroviny:
- 1 tvrdá houska
- 2 cibule
- čerstvý koriandr
- 500 g mletého masa
- 1 vejce
- 2 lžičky plnotučné hořčice
- sůl
- pepř
- mletý koriandr
- mletá sladká paprika
- 2 lžíce oleje
- 250 g jogurtu
- 150 g tvarohu
- 1 špetka cukru
- na ozdobení několik plátků citronu
Postup:
Housku namočte do mléka a mezitím si oloupejte cibuli. Jednu nasekejte na drobno, druhou nastrouhejte. Nať koriandru omyjte a osušte. Několik snítek si ponechte na ozdobení, zbývající nasekejte na jemno. Mleté maso dobře propracujte s koriandrem, vymačkanou houskou, vajíčkem, sekanou cibulí a 1 lžičkou hořčice. Osolte a opepřete. Dokořeňte mletým koriandrem a paprikou. Poté mokrýma rukama vytvářejte z hmoty kuličky (velikost záleží na vás). Opékejte je na rozehřátém oleji ze všech stran asi 10 minut. Nakonec si připravte omáčku. Rozmíchejte jogurt, tvaroh, strouhanou cibuli a lžičku hořčice. Dle chuti osolte a opepřete. Opět okořeňte koriandrem a trochu oslaďte. Masové kuličky s omáčkou dozdobte na talíři snítkou koriandru.
Kuskus s citronem a koriandrem
Suroviny:
- 250 gramů kuskusu
- citronová kůra z 1 omytého citronu
- 40 gramů čerstvého koriandru
- 4 lžíce rozinek (předem namočených v zeleném čaji)
- 4 lžíce nasekaných piniových ořechů
- mletý pepř
- sůl
- 3 lžíce olivového oleje
Postup:
Nejprve si dle návodu na obalu připravte kuskus. Do měkkého kuskusu přidejte citronovou kůru, koriandr, rozinky a piniové oříšky. Směs dobře osolte i opepřete a nakonec pokapejte dostatečným množstvím olivového oleje.
Kuřecí placičky s koriandrem
Suroviny:
- 500 g mletého kuřecího masa
- 1 svazek čerstvého koriandru
- 1 ks vejce
- 2 ks zelených chilli papriček
- 1 lžíce hořčice
- 1 stroužek česneku
- 1 špetka nastrouhané citronové kůry
- sůl podle chuti
- olej na potření
Postup:
Chilli papričky omyjte, zbavte semínek, nakrájejte je na drobno a nasypte do mísy. Poté k nim přidejte mleté maso, na drobno nakrájený koriandr, špetku citronové kůry, rozdrcený česnek, hořčici a celé vejce. Směs osolte a všechny suroviny důkladně promíchejte. Z této hmoty vytvarujte placičky a potřete je z obou stran olejem. Placičky grilujte cca 2–3 minuty z každé strany, dokud nejsou propečené i uvnitř, ale nepřesušte je. Podávejte s chlebem nebo brambory.
Autor: © Mgr. Jana Válková